In de meeste Europese landen gaat de transitie naar volledig elektrisch rijden gestaag verder, in China moet het van de overheid nu vooral snel gaan. In een nieuw vijfjarenplan wordt voor de verkoop van personenwagens een elektrisch of op zijn minst hybride aandeel van 70 procent voorzien.
De regering in Peking wil die 70 procent dus tegen 2030 bereiken, voor nieuwe bestelwagens wordt op 40 procent gemikt. Maar de ambities gaan nog verder, zo wil de Chinese overheid ook dat autonoom rijden op een grotere schaal wordt toegepast dan vandaag al het geval is. Ze hoopt of verwacht ook dat verschillende Chinese autobouwers tegen het einde van het decennium wereldwijd al tot de tien grootste zullen behoren en daardoor ook meer impact zullen hebben als er internationale normen worden vastgelegd. In die top 10 stonden vorig jaar al BYD, Geely en het bij ons vooral van MG bekende SAIC, ook al hadden (en hebben) ze nog altijd een grote achterstand op de Toyota-, Volkswagen- en Hyundai-concerns.

Het gaat nog sneller dan gehoopt
In China worden regelmatig vijfjarenplannen gemaakt, die bepalen dan de langetermijnstrategie en de doelstellingen voor sectoren die de overheid in Peking cruciaal acht voor de economische ontwikkeling van het land. Het vorige plan uit 2021 mikte voor elektrische voertuigen en hybrides op een aandeel van 20 procent tegen 2025, maar dat werd ruimschoots overtroffen. Volgens gegevens van de Passenger Car Association (PCA) bereikte het aandeel vorig jaar zelfs al 54 procent. De nu ‘gewenste’ 70 procent zal volgens analisten dan ook nog voor 2030 worden gehaald. Ook in China zijn de prijzen voor benzine om de bekende reden sterk gestegen, net als bij ons versnelt dat de overstap naar elektrisch rijden nog. In augustus van dit jaar waren de zogeheten new energy vehicles op een momenteel wel sterk krimpende Chinese markt al goed voor 64 procent.

Nog meer regels
Voor wie denkt dat vooral Europa te veel al dan niet vervelende regeltjes invoert, het nieuwste Chinese vijfjarenplan voorziet er verder ook nog voor rijhulpsystemen, batterijen en recyclage. Zo zal er onder meer worden toegezien op verbeteringen bij de terugwinning van metalen als lithium, kobalt en nikkel. Voor de hele autosector wordt ook op een soort hervorming en vooral consolidatie gemikt. Om de door de dalende autoverkoop ook in China al grote overcapaciteit te reduceren kunnen er als inefficiënt beschouwde fabrieken verdwijnen.



