Nooit op zo’n motor
Maar op 6 januari 1988 stortte de wereld in. Die van vele fans, maar vooral die van André Malherbe. De vijfvoudige wereldkampioen startte op die dag de vierde etappe van zijn eerste Dakar-rally. Het was in de vroege ochtend – 1.200 km voor de boeg – dus de zon stond erg laag. Aan een kleine 80 km/u raakte de Belg een zandhoopje van amper 30 cm. Hij ging over het stuur, landde op zijn hoofd en brak zijn nek. Malherbe lag met zijn gezicht op zijn hand, maar kon die hand niet meer bewegen. Hij voelde letterlijk alle leven uit zijn lichaam wegtrekken. Hij was verlamd van aan de nek en tetraplegieker voor de rest van zijn leven. Ik was er kapot van. In een dwaze poging tot eerbetoon, besloot ik nooit op een motor te stappen die geschapen was naar het beeld van de FZT 750 waarmee Malherbe de crash maakte.
Juiste details
Fast forward naar 2020, het jaar waarin Yamaha de Rally Edition van de Ténéré 700 liet zien. In alle eerlijkheid, ik had me bij de test van de Ténéré 700 in 2019 al afgevraagd waarom Yamaha haar iconische Dakar-kleuren niet gebruikte om de onvolprezen twin wat meer uitstraling te geven.

Één jaar en twee seconden
Dan was het alleen nog kwestie van mijn principes opzij te zetten en een testmotor te regelen bij Yamaha. De Ténéré 700 Rally Edition was het waard om een – overigens vrij nutteloze – belofte te breken. De meeste motoren die als ‘adventure’ bestempeld worden, zijn eigenlijk reis-enduro’s. De adventures waarmee ik echt een woestijn zou doorkruisen, zijn te tellen op één hand. En dan nog op die van ploegleider in de houtzagerij. Met een 1.200cc rij je vlot naar de Middellandse Zee. Wie grote, avontuurlijke reizen wil aanpakken, zal het voordeel van het gewicht van de Ténéré 700 – 204 kg volgetankt – zeker in overweging nemen.
Zonder franjes
Bovendien rijdt de Ténéré met zijn beproefde CP2-blok heerlijk. Vlot, vinnig en speels. 73 pk is meer dan genoeg op de openbare weg en gewoon heerlijk offroad. Het lcd-dashboard toont dat het zonder tft ook nog kan, vooral omdat het mooi recht opgesteld staat, zodat je ook rechtopstaand nog goed kan zien wat er gebeurt.

Groter potentieel
De Rally Edition kost € 1.400 meer dan de standaard Ténéré 700. Met alle extra’s erop, betekent dat € 11.799. Daarmee verliest deze versie het voordeel van de ijzersterke prijs die de standaarduitvoering wel heeft.

Onder het zadel
Motor: vloeistofgekoelde crossplane twin, 689cc
Vermogen: 73 pk
Topsnelheid: +/ 200 km/u
Drooggewicht: 204 kg
Zadelhoogte: 875 mm
Verbruik: 4,3 l/100 km
Prijs: € 11.799
Meer info over de Yamaha Ténéré 700 vind je op de website van Yamaha en op motorprijzen.be